Meningito simptomai, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas tėvas…

Meningokokinei infekcijai būdingas sezoniškumas, susirgimų padaugėja žiemą ir pavasarį. Didžiausias užsikrėtimų skaičius stebimas vasario–kovo mėnesiais.

Vieni žmonės suserga meningokokine infekcija, o kiti ne. Žmogaus imlumas šiai bakterijai priklauso nuo daugelio veiksnių. Didelį vaidmenį atlieka imuninė sistema, į organizmą patekusių bakterijų kiekis ir jų potipis, genetiniai veiksniai, kiti kartu patekę virusai ir bakterijos, pažeidžiančios kvėpavimo takus.

Meningitas lengvai plinta, kai žmonės gyvena arti. Buvimas mažose erdvėse padidina ekspozicijos tikimybę.

Geriausias būdas apsisaugoti – vakcinuotis

8 meningito simptomai, kuriuos turėtų žinoti kiekvienas tėvas

Meningitas yra liga, susijusi su smegenų ir nugaros smegenų gleivinės uždegimu. Šios ligos kilmė gali būti skirtinga, tačiau simptomai dažniausiai būna panašūs. Manoma, kad būtent vaikai yra labiausiai linkę susirgti šia liga. Todėl tėvams svarbu žinoti, kaip atpažinti meningitą ir į kokius simptomus pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį.

  1. Staigus karščiavimas

Vienas iš meningito požymių yra staigus karščiavimas. Vaikas pradeda drebėti ir skundžiasi, kad jam visą laiką šalta. Ligoniui greitai pakyla temperatūra ir ją gali būti sunku numušti. Tačiau kadangi šis simptomas yra daugelio ligų požymis, būtina atkreipti dėmesį ir į kitas vaiko būklės ypatybes.

  1. Stiprus galvos skausmas

Meningito sukeltas galvos skausmas dažnai būna ne tik stiprus, bet ir beveik nepakeliamas. Šiuo atveju dažnai  skausmas pasiekia ir kaklą, tačiau dėl to, kad sergančiojo galva praktiškai „plyšta“, jis gali į tai nekreipti dėmesio.

3. Išsiliejęs matymas

Meningitu sergantis asmuo negali sutelkti regėjimo, todėl vaizdas akyse nuolat išsilieja.

 

  1. Pilvo skausmas, pykinimas ir vėmimas

Meningitu sergantis žmogus praranda apetitą. Iš dalies taip yra dėl nuolatinio pykinimo, kurį gali lydėti pilvo skausmas ir vėmimas.

  1. Jautrumas šviesai

Kitas meningito požymis yra ryškios šviesos baimė, dėl kurios gali ašaroti vaiko akys, o pykinimas ir galvos skausmas dar labiau pablogėti.

 

  1. Sustingęs kaklas

Meningitu sergantis vaikas dažnai guli ypatingoje padėtyje: ant šono, galvą atmetęs atgal ir sulenkęs kojas. Jam dažnai nepavyksta ištiesinti kaklo.

  1. Nesugebėjimas ištiesti kojų

Net jei vaikui pavyksta pakreipti galvą į krūtinę, jo kojos iškart susilenkia per kelius ir jų neįmanoma atlenkti. Šis reiškinys vadinamas viršutiniu Brudzinskio sindromu.

 

  1. Neišnykstantys odos bėrimai

Sergant meningitu, taip pat galimi odos bėrimai. Paprastas eksperimentas gali padėti juos atskirti nuo bėrimo, nesusijusio su meningitu. Paimkite skaidraus stiklo stiklinę, uždėkite prie bėrimo ir paspauskite, kad oda po stiklu išblykštų. Jei bėrimas taip pat tampa blyškus, meningito nėra. Jei bėrimas neprarado savo spalvos, turėtumėte sunerimti.

Ką daryti?

Meningitas yra pavojinga liga, todėl, pastebėjęs jos simptomus, turėtumėte nedelsdamas kviesti greitąją pagalbą. Prieš atvykstant medikams, būtina pacientui užtikrinti ramybę, tylą ir pritemdyti kambario šviesas. Atvykusiam gydytojui būtina išvardinti visus pastebėtus simptomus. Nerekomenduojama atsisakyti hospitalizacijos, jei įtariamas meningitas, nes veiksmingai jį išgydyti galima tik esant stacionarioms sąlygoms.