Iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ akimirkos

Vaikų sveikatos stiprinimas ir saugumo užtikrinimas nuo vaikystės – tai viena iš svarbiausių lopšelio-darželio veiklos prioritetinių krypčių. Iniciatyviai plėtodama ir aktyviai stiprindama sveikos gyvensenos įpročius bei vertybes įstaigos bendruomenė (vaikai, pedagogai, personalo darbuotojai, tėvai) prisijungė prie visą mėnesį trunkančios Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“.

Keturias (nuo rugsėjo vidurio  iki spalio vidurio) savaites organizavome įvairias veiklas, renginius mums aktualiomis temomis: „Asmens ir burnos higienos svarba“, „Būk saugus kelyje“, „Judėjimo galia“, „Vaisių, daržovių nauda sveikatai“.

Pirmąją iniciatyvos savaitę skyrėme temai – „Asmens ir burnos higienos svarba“. Pedagogai bei visuomenės sveikatos specialistė vaikus mokė švariai plauti rankas, tinkamai naudotis higienos priemonėmis . Mūsų socialiniai partneriai – Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras aktyviai prisijungė prie iniciatyvos ir priešmokyklinio amžiaus vaikams vedė praktinius užsiėmimus:

  • projekto „Švarių rankų jėga“ edukacinę veiklą „Nežiniukė – sveikatukė“;
  • burnos higienos specialistės veikla bei praktiniai patarimai (kaip taisyklingai valyti ir prižiūrėti dantis, burnos higiena, kosmetinės priemonės);

Vyresniųjų grupių pedagogai su ugdytiniais dalyvavo Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbelių – koliažų kūrybos konkurse: „Dantukai ir jo draugai“.Savaitės pabaigoje dalinomės refleksija: Ką išmokome? Kuo džiaugiamės? Kas jau pavyko ir ko dar reikia pasimokyti?

Antroji iniciatyvos savaitė buvo skirta vaikų saugumo užtikrinimui – „Būk saugus kelyje“. Pedagogai vaikams pasakojo apie saugumą, atšvaito reikšmę tamsiuoju paros metu. Filmukuose šuniukas Amsis vaikus mokė saugiai elgtis kieme, kelyje, gatvėje. Priešmokyklinių grupių vaikai vyko į Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato „Saugaus eismo klasę“, kur plačiau susipažino su eismo įvykių statistika, jų prevencija. Vaikai mokėsi praktiškai pereiti gatvę, važiuojant dviračiu teisingai užsidėti šalmą, mašinoje – teisingai užsisegti saugos diržus ir kt. Savaitės pabaigoje įstaigoje minėjome Dieną be automobilio. Visi, net ir patys mažiausieji lopšelio grupių vaikai per veiklą (jodami ant medinių arkliukų, bėgiodami) įsijungė į šios dienos minėjimą. Vyresnieji vaikučiai dalyvavo sportiniame renginyje „Diena be automobilio“. Jie turėjo galimybę apibėgti bei paspirtuku ar dviratuku apvažiuoti aplink darželį, palenktyniauti estafetėse.

Trečioji iniciatyvos savaitė buvo skirta fizinio aktyvumo, judrios veiklos skatinimui – „Judėjimo galia“. Visa įstaigos bendruomenė (vaikai, pedagogai, administracija, pagalbinis personalas, virėjos) kasdien susirinkdavo 10.30 val. į penkiaminutę šokiui. Visą savaitę mankštindamiesi, judėdami mokėmės šokį „Gummi bears“ („Meškiukų šokį“). Pradžioje šokome aktų salėje žiūrėdami į ekraną, o savaitės viduryje jau įstaigos kieme. Džiaugiamės lopšelio grupės auklėtojomis, kurios kieme organizavo atvirą veiklą su vaikučiais ir jų tėveliais „Katinėlių šeima, sportuoja kieme“, o priešmokyklinių grupių vaikai sportinius gebėjimus, vikrumą ir sumanumą demonstravo Panevėžio Rožyno progimnazijos surengtoje būsimų pirmokų sporto šventėje.

Ketvirtoji iniciatyvumo savaitė buvo skirta sveikos mitybos įgūdžių formavimui – „Vaisių, daržovių nauda sveikatai“. Visą savaitę vyko pašnekesiai tarp vaikų ir pedagogų apie vaisius ir daržoves, jų naudą sveikatai. Didžiuodamiesi darželyje užaugusiais bei namuose užaugintais moliūgais įstaigoje suorganizavome Moliūgėlio šventę. Visų grupių vaikučiai pjaustė moliūgą gabalėliais, o virėjos sumaišę moliūgą su kitomis daržovėmis (morkomis, svogūnu, bulvėmis) išvirė skanią trintą moliūgų sriubą. Bendruomeninėje Moliūgėlio šventėje visi ne tik šokome, dainavome ir žaidėme, bet ir plušėjome įstaigos šiltnamiuose raudami nuderėjusius daržovių stiebus. Pasidarbavę, pasilinksminę vaikučiai, tėveliai ir visa įstaigos bendruomenė pasigardžiavome trinta moliūgų sriuba. Iš meninės srities vaikai su tėveliais iš vaisių ir daržovių kūrė įspūdingas kompozicijas, kurios iki šiolei puošia įstaigos erdves.

Džiaugiamės, kad organizuotos iniciatyvos temos, veiklos bei renginiai sudomino vaikus, tėvus bei visą įstaigos bendruomenę. Dėkojame visiems dalyvavusiems, gerais darbais prisidėjusiems prie sveikos gyvensenos ugdymo ir sveikatos stiprinimo.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lina Zubkienė